Provoz stanice OK2MDK

Jak jste si mohli přečíst v sekci o mně zemřel mi guru kamarád radioamatér, a tak jsem tedy tu, v úplně jiné situaci, postavený před pokračovaní ve svém radiové koníčku. Co provádím, jak se snažím lítat po kopečcích, sbírat papírové QSL a bodíky do SOTA programu.... a také mnoho dalšího se dočtete dále.

Zkušenosti se servisem

Tuto nepříjemnou, ale někdy nezbytnou zkušenost má asi každý - něco nefunguje, sami chybu nevidíme, atak svěříme zařízení servisu. Dodám, že názor zde prezentovaný, je VÝHRADNĚ MŮJ a někdo jiný může mít zkušenost zcela opačnou.
Bohužel, jsem si neopatrným nabíjením autobaterie zničil FT857D, a tak jsem ji dovezl do prodejny firmy DDamtek, již ve dveřích jsem byl strašen, že staničky podobných závad nejsou opravitelné, jednání nepříjemné... Při zmínce, již nějaké jiné opravy bylo pouze "jéžiši". Na žádost, zda může technik zjistit závadu a dát mi vědět cenu, sem byl odpálkován, že jako když už měří stojí to peníze, tak ať řeknu nějaký rozumný strop- tehdy jsem viděl přes školní praxí brigádu a tak nechal zapsat 10 000kč.
Z obchodu jsem odcházel s velice smíšenými pocity. Nevím již přesně datum, nuž po nějakém čase jsem napsal email, jak že to technik vidí. 25. 5. 2011 přišla rychlá odpověď, že je přístroj v servisu a jakmile budou informace hned se mi ozvou. (toto je dle mého korektní postup), jenže... měsíc uplynul a na opětovný dotaz dorazila odpověď 27. 6.

"Dobrý den, nemám pro Vás dobré zprávy, stanice se sice ještě nevrátila z opravny, ale dostal jsem informaci, že její oprava by byla nerentabilní, protože je poškozen řídící procesor, což představuje výměnu desky. Jakmile stanice přijde, budu Vás informovat."

Vyprošená informace o ceně opravy nikde, ani na dotaz, po telefonu jsem byl pokárán, že ani netuším jak se opravují stanice, že jakmile technik zjistil závadu procesoru tak přestal měřit - výměna desky, no jo ale za kolik? Jestli to bude stát 50%ceny stanice, nebo milión je tajné. Tak jsem zaplatil 540kč včetně poštovného a dobírky za "zjištění stavu FT857" vlastně ani pořádně nevím co jí je.
Na tuto informaci o ceně jsem napsal servisáovi z Plzně, jestli by mi nemohl sdělit kolik stojí procesor do FT857, reagoval jsem tak na jeho dotaz co s touto konkrétní staničkou je- Zdeněk ji u něj měl v opravě a zajímalo ho, jak dopadla. Bylo mi vyřčeno zda jsem student mimo obor, a jestli mé pokusy s opravou neodnesl zbytek stanice, opět bez jakékoliv ochoty...

Elix

Napsal jsem tedy panu Hartigovi do servisu firmy ELIX, s prosbou, co jsem se dověděl o mé staničce a dotazem, na výměnu n-codéru FT897, který už ohlodal zub času. V nedobré náladě,že jsem si pokazil stanici přišla odpověď, že Nkoder se vyměnit dá za pár stokorun, ale že s 857 jeto těžké, neví cenu, může hádat přes 10 000, nezávazně prostě odhadl. Neuvěřitelně ochotný technik, mě tímto potěšil, že se dá dopracovat částky.
Jak, se mi smůla lepila na paty, na provozním aktivu v srpnu, jsem přikostřil FT817 a tudíž jí fakticky přepóloval. Následovalo smutné zabalení staničky, odeslání do ELIXU, bylo 23. 8. 2011. Po týdnu a něco jsem poslal email, že se bojím o služby české pošty a jestli stanička dorazila. Blesková odpověď "Ano dorazila, bohužel je toho moc, nedošla zatím řada". Jsem si oddechl a nechal být.
Bylo 5. 9. 2011
Čas plynul, já chápal servis zavalený prací a 19. 9. telefon - neznámé číslo, v telefonu se ozval hlas pana Hartiga, že volá kvůli mé 817 (prosil jsem o informaci ceny). Krve by se ve mě nedořezal, stačilo napsat email, když volá je zle. A ono ne! Oznámil mi, že to tedy mám za 900kč + nějaké drobné. Požádal jsem o zaslání stanice kurýrem. To vše se podařilo a Stanice dorazila po 3 dnech. Bohužel, mi ji již nestačili roztáhnout. Opraven byl plošný spoj, naúčtováno hodina a půl práce, stanička vysílá, přijímá a u mě má servis firmy elix 100bodů za neuvěřitelnou ochotu technika, který odpovídá i na blbé dotazy velice ochotně!

Za sebe mám určitě jasno, když do servisu, jedině do elixu, časem jakmile se naspoří poputuje tam i FT857. Věřím, že vše proběhne stejně ochotně jako posledně. A také věřím, že to již nebudu muset absolvovat.
Názor nikomu nenutím, přeji Vám, aby jste nemuseli mluvit ani s jedním se servisáků z důvodu nějakého problému.

Zpět
autor: OK2MDK
datum: 23.9. 2011

QSL Lístky

Před nějakým časem jsem se bavil s Pavlem OK1DRq o QSL lístcích, po holickém setkání se mi Pavel připomněl, že má po holicích "Holickou slevu" 200kč (viz jeho stránky zde). Bohužel, z vlastní hlouposti mám v servise dvě staničky a tak záměr vyfotit hamshac nedopadl. Jinak mé první QSL lísky byly v podobě 3 dílné pohlednice, za které mě káral ředitel QSL služby, poněvadž byly o chlup větší. Teď tedy se již v plzni chystají k tisku nové QSL lístky, nakonec to vyhrála fotka z cesty na QRP závod kde jsem naložen technikou a 6 prvkovou směrovkou na zádech. Fotku se Zdeňkem sem si trochu vydupal, tak snad to nebude příliš mázlé.
Za tu doby co jsem vysílal a lístky neměl se mi nahromadilo asi 60 QSL takže teď již budou odpovězeny. Ukázku QSL lístku je možno vidět zde.
Doufám, že ta 1000co jsem si objednal poletí rychle pryč a bude pěkná. Pokud ano přibyde další. Co se týče OK2KZB, tak ten se dočká QSL lístků až bude relativně na Hůře hotovo, a tak budeme vyfoceni před upravenou boudou.

Zpět
autor: OK2MDK
datum: 23.9. 2011

Proč stránky stojí?

Bohužel, času na vypisování moc není, doma se toho moc neděje, teda krom neustálého přemisťování hlíny a zakopání bazénu. Podařilo se mi zabetonovat patku pro vlajkový stožár na konce drátovek, ovšem stožár stále leží na zemi pomalu se šmirgluje a čeká na výber barvy. Je již jasné, že letos se nepodaří postavit stožár z RDM12. Kvůli plánované rekonstrukci fasády se bojím o uchycení stožáru, nechci jít hrubým uchycením přes polystyrén, a pod něj? To zas izolace ztratí svůj význam díky tepelným mostům.
Hlavní soustředěná činnost se točí okolo dostavby do nějaké první slušné úrovně na mém přechodném QTH na vrchu Hůra. Je to teda takové mé dítko, tak ve jménu radioklubu OK2KZB se mu věnuji, na mé domácí QTH moč času nezbývá, ono to zas taková prohra není, jelikož když už mám čas, jsem na Hůře, kde to stejně chodí lépe jako z domu. Takže ono to je vlastně takové šul nul...

Zpět
autor: OK2MDK
datum: 31.8. 2011

Prezentace v DDM

Na vánočním jarmarku 2010 mě vyhmátl Jarda OK2BUS stylem velká voda a větou: "No kde je ten zesilovač???" mě našel za pódiem Začali jsme se bavit, dopadlo to jak to dopadlo. Dohodou, že je potřeba umírající rádiový provoz ve Valašském Meziříčí a okolí mírně zpropagovat a hlavně omladit. Nemluvili jsme přímo o nových hamech, ale také CB a PMR. Krom vlekařů na Veselé, a možná jednoho air-soft týmu na nikoho s PMR nenarazíte. CB se stalo pouze doménou kamionů. A hamové sice jsou, jsem nejmladší, ale poněkud je není slyšet a tak se snažím zlomit pár kamarádů, za tímto důvodem vznikne kolektivní značka. No, třeba bude úspěšná....

Výsledkem tohoto nabuzení od Jardy, není pouze tento web, myšlenka na něho přišla ještě před Jardou,ale hlavně to, že Jarda zorganizoval na středu 25. května 2011 prezentaci "O možnostech občanské komunikace", bohužel dorazili pouze dva návštěvníci, ale zato jeden již rádiový posluchač - Dan. Vlastnil CB anténu, stanici a také přijímač alinco. Já si myslím, že jeden ulovený je lepší jak 10, kterým se to odprezentuje a nic z toho. Jardu to asi celkem zamrzelo, že není zájem. Nu není se čemu divit, když je na pásmu ticho, myslím tím u nás na VKV. Ano, DX od nás chodí ovšem takové to povykládání se stejnými blázny chybí. Jak funguje "radioklub" pod DDM OK2KQS mi není známo, stanici údajně nemají. Chci tedy radioklub zkusit vybudovat sám, viz sekce radioklub ( zde) Jak se to daří či nedaří se dočtete tam.

Zpět
autor: OK2MDK
datum: 26. 5. 2011

Konec a nové začátky

21. 9. 2010 zemřel ve Valašskomeziříčské nemocnici Zdenek OK2ZKB, můj "radioamatérský otec", ale hlavně dobrý kamarád. Díky jeho existenci sem si 11. 7. 2006 udělal průkaz odborné způsobilosti A-HAREC a mohl si na 1W FM staničku PS81 a směrovou anténu od něj zavysílat na 144mhz. Postupem času i na KV. Říkal, že mě má rád jako vlastního a tak technika, kterou měl pro svůj koníček zůstala, mně. A tak tedy konec života Zdenka alias "rádio budu zdenda zašová" nebo pro hamy OK2ZKB, mi otevřela cestu k technice potřebné pro vysílání. Zdenek mi sice dal FT817 + PA 100W a tuner ještě před smrtí, bohužel moc dalších společných spojení jsme již nestihli. Získání další techniky mělo cenu nejdražší. Smutný začátek je zamnou, zbývá vše co nejvíce využít, snad to bude i Zdeňka těšit..

Zpět
autor: OK2MDK
datum: 10. 1. 2011Nahoru